
Magyarországon a legtöbb vállalkozásban az ügyvezető és tulajdonos ugyanaz a személy. Az igazán nagy vállalkozások azonban elkülönítik ezt a két szerepkört, hiszen teljesen más a feladatkörük, de legyünk őszinték: a legtöbb mikro -és kisvállalkozás ezt nem engedheti meg magának.
Biztos te is érzed sokszor azt, hogy…
egyik nap úgy kelsz fel, hogy megváltoztatod a világot, aztán amikor ezt végre kéne hajtani, már nem tűnik annyira egyszerűnek. Szoktál egész napokat, heteket, sőt akár éveket kemény munkával tölteni, mégsem tudod, hogy merre kéne haladnia a cégednek? A legtöbb vállalkozó előbb-utóbb döntéshelyzetbe kerül: vagy dolgozik egész nap, vagy álmodozik a jövőjéről. Lássuk be, hosszú távon egyik sem működik önállóan, a kettőt együtt pedig szinte lehetetlen kivitelezni…
Ügyvezető vagy tulajdonos?
Ideális esetben a tulajdonos az optimista éned. Ő az, aki gondolkodik azon, hogy mit kéne jövőre csinálni, hogyan lenne érdemes továbbhaladni, milyen döntéseket szükséges meghozni. Jellemzője, hogy sokszor el van rugaszkodva a realitástól, ezért a környezetétől folyton megkapja: „Ugyan már, ez lehetetlen…” vagy „Ez szép és jó, de mégis hogyan tervezed végrehajtani? Nincs annyi pénzünk rá!”.
Aztán belegondol a helyzetbe, és rájön, hogy tulajdonképpen igazuk van, de ilyenkor hibát követ el. A tulajdonosból egy pillanat alatt ügyvezető válik. Racionálisan kezd gondolkodni, feladatokra bontja az álmokat, és előfordulhat, hogy elveszti út közben a motivációját, amit tulajdonosként felébresztett magában. Ha az ügyvezetőre bíznánk az egész céget, akkor ő csak a korlátokat látná, és olyan lenne, mint egy kapitány nélküli hajó, amely céltalanul halad, majd néha-néha beleütközik egy jéghegybe. Ismerős a helyzet?
Külön kell választani a kettőt…
Én egy módszert szoktam javasolni ehhez: ha valaki tulajdonosként akar tervezni, menjen el a cégből egy olyan helyre, ahol inspirálódni tud. Gondolj bele, hogy mennyire nehéz úgy gondolkodni, hogy közben hallod a város zaját, az új emailek pittyegését, a telefonod csörgését, a kollégák kérdéseit…az én célom mindig elmenni egy olyan helyre, ahol panoráma, csönd és kényelem van, ahol elképzelhetem, hogy élhetnék sokkal jobban is.
Nincs vállalkozóképző, ahol elmondják, mit kell csinálni…
2019 tervezésénél elgondolkodtam rajta, hogy tulajdonképpen mit csinálok. Sokak számára tanácsadó vagyok, másoknak tréner, aki előadásán ott ültek korábban vagy kivitelező, aki megcsinálta a weboldalukat vagy vezette egy kampányukat. Mindig szerettem volna ennél több lenni. Mit is csinálok pontosan? Rájöttem, hogy az igazán sikeres ügyfeleim, akik rengeteg pénzt kifizettek, nem csupán online marketing segítséget kapnak.
Életvezetési tanácsokat adunk szolgáltatásunk mögé. Arról van szó, hogy nem tudunk jó online marketinget csinálni anélkül, hogy nem tudunk beleszólni egyes folyamatokba, stratégiai vagy operatív döntésekbe. Előfordul, hogy a vállalkozó nem tudja pontosan, hogy mit akar a vevője. Igazán nem könnyű feladat megmondani egy tulajdonosnak, hogy nem jó amit csinál.
Én vagyok a másik pólusa…
Az évek azt mondják, hogy egy ember nem lehet egyszerre tulajdonos és ügyvezető. Amiben többet tudunk adni ügyfelünknek, az az, hogy betöltöm azt a szerepkört, ami vele ellentétes. Van, aki nagyon jó abban, hogy végrehajtsa a kitalált feladatokat, mások abban igazán erősek, hogy álmokat alkossanak. Tulajdonosi szerepkörömben olyan dolgokat találok ki, amely meg sem fordul az ügyfél fejében.
Ez nem online marketing. Ez több. Mégsem lehetek mindig tulajdonos. Számos olyan vállalkozást látok, ahol csodálatos ötletek vannak, de nem tudják megvalósítani őket. Úgy tudok neki segíteni, ha feladatokra bontom az álmait, felelősöket keresek és sorrendet alkotok. Kiveszem a kezéből az ügyvezetést, és úgy tudom megcsinálni az online marketingjét, ahogy eredményeket tud hozni. Egy vállalkozó nem csinálhat mindent egyedül, nem érthet mindenhez. Igaz?
Az én célom, hogy a te vállalkozásod sikeres legyen…
…ezért gondolom úgy, hogy fontos lenne megnézned az oldal tetején található videót.